Güneş Enerjisi Sistemleri
browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Tükenmeyen Enerji:Güneş

Posted by on 17 Mayıs 2012
güneş enerjisi tükenmeyen kaynak

tükenmeyen enerjisi: güneş

Küresel ısınmanın etkisini hissettirdiği ve kaynakların tükenmeye başladığı bugünlerde, tüm dünyada yeni enerji kaynakları arayışı baş gösteriyor. Bu arayışlar sürerken, bireyler de aldıkları önlemlerle doğayla uyumlu bir şekilde yaşamaya çalışıyorlar. Şüphesiz bu kaynaklardan başında, “tükenmez enerji Güneş” geliyor. “Güneş” hakkındaki en temel yargı, ufuğun üzerindeyken günün, ortada yokken de gecenin olmasıdır. Astronomi bilimine göre, gökyüzünde bulunan parlak bir disktir. Güneşin tarihine inersek, antik çağ dönemi kültürlerinde ya Tanrı sayılır ya da diğer doğaüstü olaylara neden olduğuna inanılırdı. O dönemin usta filozoflarından Sokrates, evlerin güney yönüne fazladan pencere ekleyerek güneş ışığından faydalanmıştır. Bir efsane de, Romalıların bir ada kuşatması sırasında aynalara güneşi odaklayarak düşman gemilerini yakmasıdır. Güneş enerjisiyle ilgili ilk ciddi çalışmalar ise Galileo’nun merceği icat etmesiyle başlar. Lakin kömür, petrol rezervlerinin keşfiyle 20. Yüzyılın başlarına kadar süreç tıkanır. Çok asgari bir ilerleme kaydeder. 1974 yılına gelindiğinde Kuzey Amerika’daki –yalnızca- altı özel konutta güneş enerjisi kullanıldığı yazılı kaynaklara düşmüştür. Güneşin enerjisini üç yolla kullanabiliriz:
1. Pasif Isı:

Güneşten bize doğal olarak ulaşan ısıdır. Bina tasarımında dikkate alınabilir, böylece daha az ilave ısı gerekir.
2. Elektrik üretimi:

Fotovoltaik ve Odaklanmış Güneş Enerjisi.
3. Güneş Termal:

Burada güneş ısısı su ısıtmada kullanılır. (Ilıcalar, kaplıcalar, kür merkezleri)
Bu bilgilerin rehberliğinde,
1)Güneş, herkese aittir.
Güneş enerjisi dünyanın her tarafında mevcut olan, belli coğrafyaların ve ülkelerin tekelinde olmayan tek enerji türüdür. Türkiye’nin ortalama yıllık toplam güneşlenme süresi 2.640 saat (günlük toplam 7,2 saat), ortalama toplam ışınım şiddeti 1.311 kWh/m²-yıl (günlük toplam 3,6 kWh/m²) olduğu tespit edilmiştir. Güneş Enerjisi potansiyeli 380 milyar kWh/yıl olarak hesaplanmıştır. Evet, daha az güneş alan yerler var¬dır, daha çok güneş alan yerler vardır. Bunu da fazla güneş paneli kullanarak aynı enerjiyi elde edebiliriz. Her ne kadar az güneş alan yerler veya daha çok güneş alan yerler olsa da güneş paneli kullanarak fark kapatılabilir. Oysa petrol, kö¬mür, bor, doğalgaz için aynı şeyi söyleyemeyiz. (Petrol Ortadoğu’da, Doğalgaz Rusya’da, onun haricindeki kıta ve ülkelerde azdır veya hiç yoktur.) Aksi takdirde bu kaynaklar ithalle temin edilebilir. Bu da o ülkenin ekonomisi için handikaptır.
2) Araştırma – Geliştirme (AR-GE) imkan sağlar.

Şu anda Türkiye’de enerji kaynaklarından elektrik üretimini sağlayan tüm altyapı ve ekipman ithal edil¬mektedir. Teknolojinin daha gelişeceğini ve hatta yeni güneş paneli teknolojilerinin önümüzdeki 10 yılda piyasaya çıkacağını öngörmek mümkün. Böylece hem hâlâ ARGE yapma imkanı, hem de gerekli pazar oluş¬tuğunda ve doğru ortaklık yapıları kurulduğunda, yüz¬de 100 yerli üretime geçmek mümkündür. Böylelikle, güneş enerjisi ile çalışan araç, tren, gemi, beyaz eşya, atm, özgün ürünler üretilebilir.
3)İstihdama ve ekonomiye etkisi
Yapılan son araştırmalarda 2030 yılından itibaren güneş enerjisinin dünyada en önemli enerji kaynağı haline geleceği gözükmektedir. Bu süreçte ülkeler milli enerji politikalarını bu gerçek ışığında şekillendirmelidirler. Güneş enerjisi en çok istihdam oluşturan enerji türüdür. Dağınık enerji türü özelliğinden dolayı her şehir ve ilçede onlarca kişi ve şirkete iş imkanı oluşturur, yan sanayisi bakımından da Türkiye’de önemli üretim merkezleri oluşturmak mümkündür. Uzun vadede ise düşük elektrik maliyeti oluşturacak olması nedeniyle Türkiye’nin güvenilir, temiz ve ucuz enerji tedariki konusunda büyük faydası olacaktır.
4)Sanayiye etkisi
Türkiye solar termal (güneşle su ısıtma) konusunda dünya liderlerinden biridir, aynı başarıyı güneş elektriği sektöründe de gösterebilir. Güneş paneli üretimi ve yan sanayi alanları (kablo, konnektör, ayak, cam, inverter vs) konusunda gerekli desteklerle yapılacak üretim, hem ülkemizde değerlendirilecek hem de güneşi bol bölge ülkelerine ihraç edilecektir. Bizde Tekniksan ısı olarak Yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak tüm gücümüzle doğayı koruma ve gelecek nesillere güzel ve yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

5)Kaçak elektriği engelleyici unsur olması
Türkiye’de kaçak elektrik kullanımı bir türlü engellenememektir. Bu durumu azaltmak için birçok çalışma yapılmış, proje üretilmiştir. Bunlardan biri de Diyarbakır’da hayata geçirilmiştir. Kaymakamlığın çalışmaları sonucunda ilçede kaymakamdan savcısına, polisinden işçisine kadar herkes evine güneş enerjisi sistemi kurmuştur. Sonuçları ise beklenenin üstünde olmuştur. Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde evlere güneş panelleri kurularak, kaçak elektrik oranında yüzde 40′lara düşüş yaşanmıştır.
6)Doğa Dostu Güneş:
Çevreye hiçbir zararı olmayan, elektrik, su gibi enerji ihtiyaçlarını rüzgar ve güneşten elde eden ekolojik evlerin sayısı ABD’den Japonya’ya, İsveç’ten Avustralya’ya tüm dünyada artıyor. Bu evler, doğaya uyumlu yapı malzemeleriyle inşa edildiğinden insan sağlığına da faydası var. Dünya çapında yıllardır tasarlanan, Türkiye’de ise yeni yeni gündeme gelmeye başlayan, doğayla barışık ‘ekolojik evler’ de bu örneklerden biri. Ekolojik mimari adı altında tasarlanan ve son birkaç yıldır duyulmaya başlanan ekolojik evler, doğal çevreye en az etki gösteren konutlara deniliyor. Ekolojik evleri diğer binalardan ayıran en temel özelliği, enerjinin doğal yollardan elde edilmesi. Ekolojik evlerde, elektrik enerjisi rüzgârdan elde edilirken, sıcak su ve mekân ısıtması için gerekli olan enerji de güneşten sağlanıyor.

7)İnsan sağlığına etkisi
İnsan vücudunun gereksinim duyduğu kalsiyum ve D3 vitamini doğada sadece güneş ışığından alınmaktadır. D3 vitamini, kemik ve iskelet yapısı gelişimi alınması gereken bir bir vitamindir. Yoksa osteoporoz, osteopid gibi kemik hastalıklarına neden olur.

tekniksanisi.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>